TRIDUUM PASCHALNE

Rozpoczęliśmy dziś obchody najważniejszych świąt chrześcijaństwa. Wielki Tydzień to czas szczególnych przeżyć, w których będziemy towarzyszyć Jezusowi w Jego zbawczej męce aż do radosnego zmartwychwstania. Zachęcam do głębokiego wejścia w te uroczystości, aby przeżyć prawdziwą radość zbawionych w dzień Zmartwychwstania. Zapraszam także panów i chłopców do służby liturgicznej oraz panie do czytań, śpiewów oraz panów, panie i młodzież do procesji rezurekcyjnej.

1. Wielki czwartek

1800 Msza św. Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej wieczerzy, ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy.

2 Wielki Piątek

  1800 Liturgia Męki Pańskiej

Dzień śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu post ścisły obowiązuje wszystkich katoli­ków, którzy ukończyli 18 rok życia a nie przekroczyli 60. Wszystkich też obowiązuje post jakościowy, czyli rezygnacja z potraw mięsnych. Ten post (jakościowy) wypada przedłużyć tak­że na Wielką Sobotę. W czasie liturgii wieczornej: czytanie męki Pańskiej, adoracja Krzyża świętego, Komunia św. przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja w gro­bie. Przy adoracji krzyża zbiórka ofiar na utrzymanie Kościoła Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

3. Wielka Sobota

930 – 2000 Adoracja Pana Jezusa w Grobie. Zapraszam dzieci, młodzież i star­szych:

9:30 – ul. Dębowa, Kasztanowa i Wierzbowa; 10:30 – ul. Leśna, Świerkowa i Modrzewiowa; 11:30 – ul. Akacjowa; 12:30 – ul. Ogrodowa, Brzoskwiniowa, Malinowa, Porzeczkowa, Agrestowa; 13:30 – ul. Kwiatowa, Makowa, Jaśminowa, Chabrowa; 14:30 – ul. Olsztyńska; 15:30 – ul. Lipowa, Bukowa i Brzozowa; 16:30 – ul. Klonowa, Grabowa, Owocowa i Topolowa; 17:30 – Bark i Kaplityny.   

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny: 10:00, 11:00, 12:00.         

4. Wigilia Wielkanocna

2000 Zgodnie ze starożytną tradycją „ta noc jest czuwaniem na cześć Pana”. Wszystkie obrzędy odbywają się już w nocy. W tej liturgii święci się wodę chrzcielną, udziela się chrztu oraz odnawia przyrzeczenia chrzcielne, (za odnowienie obietnic chrzcielnych podczas Wigilii Paschalnej wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego) dlatego na tę liturgię przynosimy ze sobą świece. Zachęcam, aby na liturgię Wigilii Paschalnej założyć białą bluzkę/koszulę na znak białej szaty otrzymanej na chrzcie świętym. Wigilia Paschalna, jako pierwsza Msza św. Zmartwychwstania Pańskiego kończy się procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.