List świąteczny

SZANOWNI PAŃSTWO

DRODZY PARAFIANIE

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, które przeżywamy w trudnym czasie pandemii, w izolacji i lęku przed chorobą, która pochłonęła już tak wielu, także spośród naszych bliskich i znajomych, pragnę tą drogą przekazać życzenia świąteczne oraz kilka aktualnych informacji.

Niech przychodzący do nas Chrystus da nam wszystkim moc głębokiej wiary, która pomoże przetrwać trudne dni, niech napełni nadzieją i pokojem na każdy dzień. Życzę także zdrowia i radosnych spotkań przy rodzinnym stole w święta. Niech Nowy Rok, który się zbliża, będzie przeżyty pod opieką Bożej Rodzicielki Maryi i niech będzie lepszy dla nas wszystkich pod każdym względem. Dzieci i młodzież niech wreszcie powrócą do normalnej nauki szkolnej, a starsi niech opuszczą swoje miejsca izolacji i odosobnienia, aby spotkać się z rodziną i znajomymi. Wszystkim, wraz z życzeniami, przekazuję moje błogosławieństwo pasterskie.

1. Ze względu na ograniczenia ilości wiernych w kościele (oby jak najszybciej się to zmieniło) tymczasowo zmieniam układ Mszy św. w Wigilię Bożego Narodzenia. Pasterki będą odprawione w Wigilię Bożego Narodzenia o 18:00, 20:00 i 22:00. W Boże Narodzenie Msze św. będą w porządku niedzielnym 8:00, 10:00, 18:00. Bardzo proszę o rozłożenie swego uczestnictwa we Mszy św. świątecznej tak, aby nie było spiętrzenia obecności na jedną godzinę. Udział w Pasterce w Wigilię traktujemy jako uczestnictwo we Mszy św. Bożego Narodzenia. W drugim dniu świąt Msze św. będą także odprawiane w porządku niedzielnym: 8:00, 10:00 i 18:00.

2. W tym roku wizyta duszpasterska (tzw. kolęda) w formie dotychczasowej nie może się odbyć. Dlatego zgodnie z praktyką przyjętą w większości diecezji w Polsce, zapraszam na wieczorne Msze św. rodziny z poszczególnych rejonów według zaproponowanego harmonogramu. Oczywiście można uczestniczyć we Mszy w innym dniu, jeśli termin zaproponowany przeze mnie nie pasuje. Msza św. będzie połączona ze specjalnym błogosławieństwem dla zebranych i pozostałych w domach mieszkańców, zwłaszcza chorych. Dlatego proponuję na tę Mszę św. przynieść domowy krzyż, czy obrazek, który zwykle stawiamy w czasie kolędy. Będzie to symboliczne przyjęcie i przeniesienie błogosławieństwa do swoich domów. Proszę także przynieść jakieś naczynie na wodę święconą, którą po poświęceniu pod koniec Mszy św. zaczerpniemy i zabierzemy do swoich domów, aby pokropić nią swoje domy i gospodarstwa.

3. Mam świadomość, że jest to tylko substytut wizyty duszpasterskiej, ale czas pandemii nie pozwala nam na inne rozwiązania. Istnieje również możliwość tradycyjnych odwiedzin poszczególnych rodzin, które mimo pandemii, zdecydują się zaprosić kapłana do swoich domów, ale termin tego spotkania trzeba uzgodnić telefonicznie lub osobiście z księdzem. Szczególnie, o ile możliwe, pragnąłbym odwiedzić nowe rodziny, przybyłe w ubiegłym roku, które chcą poświęcić swoje nowe domy i zapoznać się bliżej z nimi. Oczywiście z zachowaniem wskazań sanitarnych.

4. Co roku kolęda jest także dla wielu rodzin okazją do złożenia dorocznej ofiary na rzecz swojej parafii. Kto chciałby to uczynić, w tym roku będzie mógł złożyć ofiarę w kościele w czasie Mszy św. dla danego rejonu. Można przelać także ofiarę na konto parafialne z dopiskiem: ofiara kolędowa.

ks. proboszcz

Łęgajny, Boże Narodzenie 2020

TERMINY MSZY ŚW. I SPOTKAŃ KOLĘDOWYCH DLA PARAFII ŚW. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO W ŁĘGAJNACH

Kaplityny dolne28.12.2020