5 kwietnia 2020 r. – Niedziela Palmowa

1. W tym tygodniu Msze św.:
    niedziela    8:00   † Jadwiga Assanowicz 10 rocz.
                    10:00   o błog. Boże dla ks. proboszcza Ryszarda z okazji imienin
                    18:00   † ks. Tadeusz Bugaj
     Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.
    poniedziałek        18:00   o błog. Boże dla Ryszarda i Ireny z okazji imienin
    wtorek      18:00
    środa       18:00
    czwartek 18:00   dziękczynna za sakrament kapłaństwa
    sobota     20:00   za parafian
                       6:00   za parafian
                    10:00   † Mirosław, Zofia, Jan Przybysz, Stefania, Stanisław Sztraus, Wanda Kucharska
                    18:00   za parafian
    Poniedziałek Wielkanocny
                       8:00   † Henryk, Alfred, Radosław Wróbel, dziadkowie: Król, Wróbel, Przybysz, Majewscy
                    10:00   Zbiorowa:
                                † Irena, Bronisław Czerwińscy,
                                † Zdzisław Romanowski 11 rocz.
                                † Henryk Krajewski 1 mies.
                    18:00   za parafian
     Taca na KUL.
  2.  Gorzkie Żale dziś o 17:30, Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.
  3. Do środy zapraszam do osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu w naszym kościele od 17:00 w intencji ustania epidemii. W tym czasie jest też okazja do spowiedzi.
  4. Taca z poprzedniej niedzieli na potrzeby parafii wyniosła 360 zł. Ponadto w ubiegłym tygodniu na konto parafialne wpłynęło 370 zł, oraz w kancelarii parafialnej wpłacono 100 zł na rzecz parafii.
  5. Jałmużnę Postną na cele charytatywne składamy do puszki przy ołtarzu.
  6. W tym roku po raz kolejny dociera do nas akcja zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dochód z tej akcji recyklingowej przeznaczony jest na misje. Odbiór elektrośmieci będzie 23 kwietnia br. czyli 11 dni po świętach. Dlatego uprzejmie proszę, aby te sprzęty do oddania zebrać i przechować u siebie a dostarczyć je na plac za kościołem dopiero po świętach.
  7. W dalszym ciągu nie mamy w parafii Gościa Niedzielnego. Ma być dostępny dopiero numer świąteczny. Dla młodzieży i dorosłych polecam dwumiesięcznik Miłujcie się! (5 zł) Dla dzieci polecam Mały Gość Niedzielny (5 zł). Czasopisma wyłożone na stoliku w przedsionku są darmowe i można je zabierać bez żadnych opłat. W przedsionku kościoła dostępna jest wypożyczalnia książek głównie o tematyce religijnej. Zachęcam do korzystania z niej.
  8. W ubiegłym tygodniu zmarli nasi parafianie: Jarosław Karpiński z Kaplityn i Grzegorz Sztynio z Łęgajn. Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu.

TRIDUUM PASCHALNE

Rozpoczęliśmy dziś obchody najważniejszych świąt chrześcijaństwa. Wielki Tydzień to czas szczególnych przeżyć, w których będziemy towarzyszyć Jezusowi w Jego zbawczej męce aż do radosnego zmartwychwstania. Dlatego zachęcam do szczególnego zaanga­żowania w przeżycie tych dni i zapraszam do udziału we wszystkich spotkaniach i modli­twach. Ze względy na obecną sytuację pandemii wszystkie liturgie Wielkiego Tygodnia dostępne będą przez środki komunikacji społecznej. Nadal obowiązuje zasada ograniczenia uczestników liturgii w kościele do pięciu osób plus ksiądz i asysta.

1. Wielki czwartek

1000 Msza św. Krzyżma w Katedrze Olsztyńskiej – transmisja telewizyjna

1800 Msza św. Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej wieczerzy, ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy.

2 Wielki Piątek
Cały dzień będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w tzw. Ciemnicy oraz okazja do spowiedzi świętej.

1800 Liturgia Męki Pańskiej

Dzień śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu post ścisły obowiązuje wszystkich katoli­ków, którzy ukończyli 18 rok życia a nie przekroczyli 60. Wszystkich też obowiązuje post jakościowy, czyli rezygnacja z potraw mięsnych. Ten post wypada przedłużyć tak­że na Wielką Sobotę. W czasie liturgii wieczornej: czytanie męki Pańskiej, adoracja Krzyża świętego, Komunia św. i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu.

3. Wielka Sobota
W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Tekst błogosławieństwa dostępny na parafialnej stronie internetowej lub w kościele na stoliku pod chórem.

930 – 2000 Adoracja Pana Jezusa w Grobie. Zapraszam wszystkich pojedynczo lub rodzinami po dwie osoby. Cały czas będzie także trwała spowiedź.

4. Wigilia Wielkanocna

2000 Zgodnie ze starożytną tradycją „ta noc jest czuwaniem na cześć Pana”. Wszystkie obrzędy odbywają się już w nocy. W tej liturgii odnawia się przyrzeczenia chrzcielne, dlatego na tę liturgię przynosimy ze sobą świece. Msza zakończy się uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem całej parafii przy wyjściu z kościoła przy dźwięku dzwonów.