21 kwietnia 2019 r. – Zmartwychwstanie Pańskie

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
Niedziela Wielkanocna
               
  6:00   za parafian     
                10:00   † Mirosław, Zofia, Jan, Stefania, Stanisław, Wanda 
                18:00   † Henryk, Alfred, Radosław Wróbel, dziadkowie: Przybysz, Majewscy, Król         
Taca na  potrzeby parafii.          
Poniedziałek Wielkanocny      
                  8:00   † Adrian, Paweł Sztynio        
                10:00   † Zygmunt Marczuk 4 rocz., rodz. Marczuk  
                18:00   5 rocz. ślubu Katarzyny i Rafała       
Taca na  KUL.                
środa       18:00  
sobota      18:00              
Niedziela Miłosierdzia Bożego
                
  8:00   † Leszek Mila (od firmy pogrzebowej)          
                 10:00   † rodz. Borkowskich: Stanisław 4 rocz., Barbara 3 rocz., Bogdan 15 rocz.,                                          Zenon 13 rocz., Anna 14 rocz.          
                 18:00   † Marian Bartnicki 1 mies.     
Taca na  Caritas.

2.     Od Wielkiego Piątku trwa nowenna przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. Codziennie o 15:00 modlimy się koronką do Miłosierdzia Bożego.

3.     We środę młodzież maturalna naszej Archidiecezji Warmińskiej pielgrzymuje do Gietrzwałdu, aby wypraszać u stóp Matki Bożej Gietrzwałdzkiej pomoc w zdaniu egzaminu maturalnego. W tym roku, wobec niepewnej sytuacji w szkołach, szczególnie otoczmy ich modlitwą i pomóżmy dotrzeć do sanktuarium gietrzwałdzkiego na 10:00.

4.     Ostatnie spotkanie kandydatów połączone z egzaminem kurialnym będzie we środę na Mszy św. o 18:00. Okazja do spowiedzi dla kandydatów, ich świadków i rodzin.

5.     W sobotę przypada 27 dzień miesiąca, a to oznacza, że spotkamy się na wieczornej Mszy św. oraz na nabożeństwie nowenny gietrzwałdzkiej po Mszy św.

6.     Także w sobotę Seminarium Duchowne w Olsztynie-Redykajny zaprasza na dzień wdzięczności. Od godziny 10:00 przewidziane są: Msza św., rozgrywki sportowe, koncert, gry, zabawy, grill i inne atrakcje dla całych rodzin.

7.     Dziękuję osobom, które sprzątały kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 7 mieszkania 10, 16, 17, 18.

8.     Taca w ubiegłą niedzielę na potrzeby parafialne wyniosła 1178,30 zł. Na kwiaty do Grobu Pańskiego zebraliśmy 845,71 zł, z tego już wydaliśmy 632 zł, pozostałe pieniądze będą także przeznaczone na kwiaty do kościoła w późniejszym czasie. Taca w Wielki Czwartek na potrzeby parafii wyniosła 306,16 zł. Zbiórka ofiar przy adoracji krzyża w Wielki Piątek na utrzymanie bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie wyniosła 339,75 zł.

9.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego a w nim znajdziemy reportaż z Jerozolimy – o mało znanym obliczu Jerozolimy – miasta, w którym umarł i zmartwychwstał Chrystus. PONADTO W „GOŚCIU”: Artykuł tym, jakie jest ciało Jezusa i jakie będą nasze ciała po zmartwychwstaniu, oraz jak nie nudzić się na Mszy św. i kochać Kościół.Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

14 kwietnia 2019 r. – Niedziela Palmowa

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   o Boże błog. dla Klaudii, Wiktorii i Mai z okazji urodzin        
                10:00   † Jan, Aniela, Agata Mrozowscy       
                18:00   † Zdzisław Romanowski 10 rocz.      
Taca na  potrzeby parafii.          
Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.            
poniedziałek        18:00              
wtorek      18:00  
środa       18:00  
czwartek 18:00   † Andrzej Chyliński 70 rocz.              
Taca na  potrzeby parafii.          
sobota     20:00   o zdrowie i błog. Boże dla Piotra z okazji urodzin    
Taca na  potrzeby parafii.          
Niedziela Wielkanocna
                
  6:00   za parafian     
                 10:00   † Mirosław, Zofia, Jan, Stefania, Stanisław, Wanda 
                 18:00   † Henryk, Alfred, Radosław Wróbel, dziadkowie: Przybysz, Majewscy, Król         
Taca na  potrzeby parafii.          
Poniedziałek Wielkanocny      
                  8:00   † Adrian, Paweł Sztynio        
                10:00   † Zygmunt Marczuk 4 rocz., rodz. Marczuk  
                18:00   5 rocz. ślubu Katarzyny i Rafała       
Taca na  KUL.

2.     Gorzkie Żale dziś o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątek o 17:30.

3.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Jeszcze do dziś „Siatki Miłosierdzia” można przynieść do kościoła i zostawić pod chórem.

4.     Ustawianie dekoracji świątecznej będzie we środę po Mszy św. wieczornej. Serdecznie proszę o pomoc.

5.     Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. Codziennie o 15:00 będziemy modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego. Zapraszam.

6.     Dziękuję osobom, które sprzątały kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 7 mieszkania 3, 5, 7, 9.

7.     Ostatnie spotkanie kandydatów do bierzmowania przed egzaminem kurialnym dziś po Mszy św. o 10:00.

8.     Taca w ubiegłą niedzielę wyniosła 807,45 zł. Z tego na potrzeby Archidiecezji Warmińskiej 246,10 zł oraz na wykup kościołów poewangelickich dla kultu katolickiego 412,75 zł.

9.  Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego a w nim znajdziemy doskonałe wyjaśnienie liturgii Triduum Paschalnego. PONADTO W „GOŚCIU”: Komentarz do najnowszej adhortacji papieża Franciszka, skierowanej do młodych oraz co trzeba zrobić, aby naprawdę się nawrócić.Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

TRIDUUM PASCHALNE

Rozpoczęliśmy dziś obchody najważniejszych świąt chrześcijaństwa. Wielki Tydzień to czas szczególnych przeżyć, w których będziemy towarzyszyć Jezusowi w Jego zbawczej męce aż do radosnego zmartwychwstania. Dlatego zachęcam do szczególnego zaanga­żowania w przeżycie tych dni i zapraszam do udziału we wszystkich spotkaniach i modli­twach.

Wielki czwartek

1000 Msza św. Krzyżma w Katedrze Olsztyńskiej

1800 Msza św. Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej wieczerzy, ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy.

Wielki Piątek

1800 Liturgia Męki Pańskiej

Dzień śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu post ścisły obowiązuje wszystkich katoli­ków, którzy ukończyli 18 rok życia a nie przekroczyli 60. Wszystkich też obowiązuje post jakościowy, czyli rezygnacja z potraw mięsnych. Ten post wypada przedłużyć tak­że na Wielką Sobotę. W czasie liturgii wieczornej: czytanie męki Pańskiej, adoracja Krzyża świętego, Komunia św. przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i adoracja w gro­bie.

Wielka Sobota

930 – 2000 Adoracja Pana Jezusa w Grobie. Zapraszam dzieci, młodzież i star­szych:

9:30 – ul. Dębowa, Kasztanowa i Wierzbowa; 10:30 – ul. Leśna, Świerkowa i Modrzewiowa; 11:30 – ul. Akacjowa; 12:30 – ul. Ogrodowa, Brzoskwiniowa, Malinowa, Porzeczkowa, Agrestowa; 13:30 – ul. Kwiatowa, Makowa, Jaśminowa, Chabrowa; 14:30 – ul. Olsztyńska; 15:30 – ul. Lipowa i Bukowa; 16:30 – ul. Klonowa, Grabowa, Owocowa i Topolowa; 17:30 – Bark i Kaplityny.        

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny: od 10:00, 11:00, 12:00.    

Wigilia Wielkanocna

2000 Zgodnie ze starożytną tradycją „ta noc jest czuwaniem na cześć Pana”. Wszystkie obrzędy odbywają się już w nocy. W tej liturgii święci się wodę chrzcielną, udziela się chrztu oraz odnawia przyrzeczenia chrzcielne, (za odnowienie obietnic chrzcielnych podczas Wigilii Paschalnej wierni mogą dostąpić odpustu zupełnego) dlatego na tę liturgię przynosimy ze sobą świece. Zachęcam, aby na liturgię Wigilii Paschalnej założyć białą bluzkę/koszulę na znak białej szaty otrzymanej na chrzcie świętym. Msza zakończy się procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Proszę także o przygotowanie procesji.

7 kwietnia 2019 r. – V niedziela Wielkiego Postu

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † Zygmunt, Wacława, Tadeusz, Ireneusz Gawrońscy         
                10:00   † Robert Michalski     
                18:00   † ks. Tadeusz Bugaj  
Taca na  potrzeby Archidiecezji.
Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.            
poniedziałek        18:00   † Wiesława Hemmerling 1 mies.       
wtorek      18:00   dziękczynna w rocznicę chrztu Jana 
piątek       18:00              
Niedziela Palmowa       
                
  8:00   o Boże błog. dla Klaudii, Wiktorii i Mai z okazji urodzin        
                 10:00   † Jan, Aniela, Agata Mrozowscy       
                 18:00   † Zdzisław Romanowski 10 rocz.      
Taca na  potrzeby parafii.          
Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.

2.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątki o 17:30.

3.     Zbliżają się najważniejsze uroczystości w roku liturgicznym. Zapraszam dziś po Mszy św. o 10:00 na spotkanie przygotowawcze osoby, które chciałyby czynnie uczestniczyć w liturgii nadchodzących świąt. W Niedzielę Palmową potrzeba mężczyzn do czytania Męki Pańskiej na każdej Mszy św. W Wielki Czwartek panowie potrzebni do umywania nóg – 12 osób. W Wielki Piątek trzech panów do czytania Męki Pańskiej. W Wigilię Paschalną potrzebni są mężczyźni do rozpalenia ogniska, do paschału, do procesji rezurekcyjnej. Potrzebne są także panie do czytań, śpiewów, komentarzy we wszystkie dni i do procesji rezurekcyjnej w Wigilię Paschalną. Chciałbym wcześniej wszystko przygotować, abym i ja mógł głęboko przeżywać czas Misterium Paschalnego, a nie zajmować się szukaniem ludzi z łapanki.

4.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Pod chórem dostępne są „Siatki Miłosierdzia”, które można zabierać ze sobą i po napełnieniu jeszcze do Niedzieli Palmowej przynieść do kościoła.

5.     Za tydzień obchodzić będziemy Niedzielę Palmową – pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy przed swoją męką. Poświęcenie palm przed każdą Mszą św.

6.     Dziękuję osobom, które sprzątały kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 5 mieszkania 14, 17, 18.

7.     Ostatnie spotkanie kandydatów do bierzmowania przed egzaminem kurialnym za tydzień po Mszy św. o 10:00.

8.     Taca w ubiegłą niedzielą na potrzeby parafii wyniosła 732,53 zł. Zbiórka ofiar do puszki na pomoc pogorzelcom wyniosła 531 zł.

9.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego a w nim:płyta z filmem o św. Ignacym Loyoli. To doskonale opowiedziana historia założyciela jezuitów. PONADTO W „GOŚCIU”: O objawieniach Matki Bożej w Kibeho.Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

10.  W ubiegłym tygodniu zmarł pan Marian Bartnicki, którego pochowaliśmy na cmentarzu w Olsztynie. Pomódlmy się za niego.

31 marca 2019 r. – IV niedziela Wielkiego Postu

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † Jerzy Mieszczakin  
                10:00   † Piotr, Wacław, Józef, Anna
                18:00   † Elżbieta, Czesław Frągnowscy, Stefania, Stanisław Suchodolscy
Taca na Archidiecezjalny Fundusz Inwestycyjny.                     
środa       18:00   o błog. Boże z okazji imienin 
czwartek  18:00   † Irena, Bronisław Czerwińscy, Wanda, Antoni Michacz     
piątek       18:00   o błog. Boże dla Ireny z okazji imienin i urodzin       
sobota      18:00   w int. Żywego Różańca                     
niedziela   8:00   † Zygmunt, Wacława, Tadeusz, Ireneusz Gawrońscy         
                 10:00   † Robert Michalski     
                 18:00   † ks. Tadeusz Bugaj  
Taca na  potrzeby Archidiecezji.
Puszka na kwiaty do Grobu Pańskiego.

2.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątki o 17:30.

3.     W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Chorych w domach odwiedzę w piątek przed południem.

4.     W pierwszą sobotę miesiąca przed Mszą św. modlimy się odmawiając wspólnie różaniec.

5.     Zbliżają się najważniejsze uroczystości w roku liturgicznym. Zapraszam w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 10:00 na spotkanie przygotowawcze osoby, które chciałyby czynnie uczestniczyć w liturgii nadchodzących świąt. W Niedzielę Palmową potrzeba mężczyzn do czytania Męki Pańskiej na każdej Mszy św. W Wielki Czwartek panowie potrzebni do umywania nóg – 12 osób. W Wielki Piątek trzech panów do czytania Męki Pańskiej. W Wigilię Paschalną potrzebni są mężczyźni do rozpalenia ogniska, do paschału, do procesji rezurekcyjnej. Potrzebne są także panie do czytań, śpiewów, komentarzy we wszystkie dni i do procesji rezurekcyjnej w Wigilię Paschalną. Chciałbym wcześniej wszystko przygotować, abym i ja mógł głęboko przeżywać czas Misterium Paschalnego, a nie zajmować się szukaniem ludzi z łapanki.

6.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Pod chórem dostępne są „Siatki Miłosierdzia”, które można zabierać ze sobą i po napełnieniu do Niedzieli Palmowej przynieść do kościoła.

7.     Dziękuję osobom, które sprzątały kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 5 mieszkania 10, 11, 13.

8.     Spotkanie kandydatów do bierzmowania dziś po Mszy św. o 10:00.

9. Taca w ubiegłą niedzielą na potrzeby parafii wyniosła 895,57 zł.

10.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego a w nim:16 stronicowy dodatek zdrowotny – „Ziołowa apteczka na wiosnę”, a w nim m. in. o tym jak odtruć organizm po zimie. PONADTO W „GOŚCIU”: Artykuł o bardzo ważnym w dobie dyktatury fałszywych newsów i internetowego hejtu darze rozeznawania duchowego.Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

11.  W związku z pożarem jaki dotknął w Reszlu rodziców byłego naszego katechety, pana Mateusza Kaczmarczyka, powstała inicjatywa pomocy pogorzelcom w remoncie mieszkania i powrocie do normalnego życia. Zbiórka ofiar odbywa się w internecie na stronie pomagam.pl. Zbiórka została przeprowadzona także w szkole. Jeśli ktoś chciałby jeszcze dołączyć się do wsparcia tej rodziny może to uczynić w dniu dzisiejszym składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.

24 marca 2019 r. – III niedziela Wielkiego Postu

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † Waleria, Eliasz, Regina Minko       
                10:00   † Zofia Ścięgaj 2 rocz., Stanisław Ścięgaj    
                18:00   † Jarosław Kontarski, rodz. Malinowskich i Kontarskich      
Taca na potrzeby parafii.            
poniedziałek       Zwiastowanie Pańskie        
                18:00  
środa       18:00   o błog. Boże dla Anny i Pawła z okazji urodzin        
piątek       18:00              
sobota      18:00                          
niedziela   8:00   † Jerzy Mieszczakin  
                 10:00   † Piotr, Wacław, Józef, Anna
                 18:00   † Elżbieta, Czesław Frągnowscy, Stefania, Stanisław Suchodolscy
Taca na Archidiecezjalny Fundusz Inwestycyjny.

2.     W naszych rozważaniach wielkopostnych dziś towarzyszyć nam będzie zespół z Olsztyna: „Mocni w wierze”, który przedstawi po Mszy św. o 10:00 „Ślad losu” – to oratorium słowno-muzyczne przygotowane kiedyś przez Redemptorystów w Tuchowie. Poruszająca muzyka nieustannie podkreśla poetycki tekst opowiadający o męce i śmierci Chrystusa, o miejscu człowieka na krwawej drodze na Kalwarię, ale także o nadziei związanej z pokonaniem śmierci przez Boską Miłość. Serdecznie zapraszam.

3.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątki o 17:30.

4.     Jutro przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień ten jest obchodzony także jako Dzień Świętości Życia. W wielu parafiach jest to także okazja do podjęcia przez wiernych Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. U nas taka możliwość będzie w czasie Mszy św. o 18:00.

5.     We środę 27 marca przeżyjemy kolejne nabożeństwo Wielkiej Nowenny Gietrzwałdzkiej po Mszy św. wieczornej. Zapraszam.

6.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Pod chórem dostępne są „Siatki Miłosierdzia”, które można zabierać ze sobą i po napełnieniu do Niedzieli Palmowej przynieść do kościoła.

7.     Dziękuję osobom, które sprzątały kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 5 mieszkania 1, 2, 7, 9.

8.     Kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania będzie za tydzień po Mszy św. o 10:00.

9.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego. Znajdziemy w nim bardzo przydatny nie tylko w Wielkim Poście dodatek: Rachunek sumienia, który pomoże dobrze przygotować się do spowiedzi. PONADTO W „GOŚCIU”: Czy możliwa jest spowiedź przez telefon albo przez Internet oraz czemu służy tajemnica spowiedzi.Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

17 marca 2019 r. – II niedziela Wielkiego Postu

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † Adam Marczuk 4 rocz., rodz. Marczuk      
                 10:00   † Dominik 17 rocz., Józefa,   
                            oraz o błog. Boże dla Izabeli z okazji imienin i 18 urodzin   
                 18:00   o błog. Boże dla Henryka z okazji urodzin    
Taca na wsparcie pracy duszpasterskiej rekolekcjonisty.                     
piątek       18:00   o błog. Boże dla Danieli i Aniki z okazji urodzin       
sobota      18:00   † Józef, Sławomir Andrzejewscy, Krzysztof, Adam, Jacek Romankiewicz                
niedziela   8:00   † Waleria, Eliasz, Regina Minko       
                 10:00   † Zofia Ścięgaj 2 rocz., Stanisław Ścięgaj    
                 18:00   † Jarosław Kontarski, rodz. Malinowskich i Kontarskich      
Taca na potrzeby parafii.

2.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Pod chórem dostępne są „Siatki Miłosierdzia”, które można zabierać ze sobą i po napełnieniu przynieść do kościoła.

3.     Kończymy nasze rekolekcje wielkopostne. Bogu niech będą dzięki za łaskę tych rekolekcji, już kolejnych w naszym życiu a zawsze ważnych, bo przybliżających nas do Boga. Bóg zapłać o. Grzegorzowi za przybycie i ich przeprowadzenie, Bóg zapłać spowiednikom posługującym w konfesjonałach, Bóg zapłać wszystkim modlącym się w intencji dobrego przeżycia tych rekolekcji. Szczególne podziękowanie składam mojej mamie i paniom, które posługiwały w kuchni oraz wszystkim, którzy przygotowali i dostarczyli dary żywnościowe dla wsparcia kuchni plebanijnej w czasie rekolekcji. Bóg zapłać także wszystkim posługującym w liturgii i wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach.

4.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątki o 17:30.

5.     Taca z poprzedniej niedzieli wyniosła 690,20 zł. Ofiary do puszki na misje „Ad gentes” 287,73 zł. Ofiary z rekolekcji z piątku i soboty na potrzeby parafii wyniosły 953,93 zł.

6.     Dziękuję osobom, które pomagały w porządkowaniu zieleni na terenie kościelnym. Osoby poproszone do sprzątania kościoła w ubiegłym tygodniu niestety nie zgłosiły się. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 3 mieszkania 10, 12, 15.

7.     W naszych rozważaniach wielkopostnych w następną niedzielę towarzyszyć nam będzie zespół z Olsztyna: „Mocni w wierze”, który przedstawi po Mszy św. o 10:00 „Ślad losu” – to oratorium słowno-muzyczne przygotowane kiedyś przez Redemptorystów w Tuchowie. Poruszająca muzyka nieustannie podkreśla poetycki tekst opowiadający o męce i śmierci Chrystusa, o miejscu człowieka na krwawej drodze na Kalwarię, ale także o nadziei związanej z pokonaniem śmierci przez Boską Miłość. Serdecznie zapraszam.

8.     Kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania będzie za dwa tygodnie.

9.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego. Polecam także najnowszy „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

10 marca 2019 r. – I niedziela Wielkiego Postu

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † Apolonia, Bernard   
                 10:00   zbiorowa        
                            † Józef Topa 14 rocz.
                            † Leszek Mila (od kolegi Czesława)  
                 18:00   † Władysława Wiktorowicz 30 rocz.  
Taca na potrzeby parafii.
Puszka na misje „Ad gentes”.                
piątek      Rekolekcje Wielkopostne   
                 10:00  
                 11:00
                 18:00              
sobota     Rekolekcje Wielkopostne   
                 10:00
                 18:00   † Wiesława Hemmerling (od firmy pogrzebowej)                 
niedziela Rekolekcje Wielkopostne   
    
              8:00   † Adam Marczuk 4 rocz., rodz. Marczuk      
                 10:00   † Dominik 17 rocz., Józefa    
                 18:00   o błog. Boże dla Henryka z okazji urodzin    
Taca na wsparcie pracy duszpasterskiej rekolekcjonisty.

2.     Jałmużnę Postną składamy do skarbony przy ołtarzu pod krzyżem. Pod chórem dostępne są „Siatki Miłosierdzia”, które można zabierać ze sobą i po napełnieniu przynieść do kościoła.

3.     W ubiegły piątek przeżyliśmy po raz pierwszy dzień stacyjny w naszej parafii. Ta praktyka ma być w kolejnych latach kontynuowana w naszej Archidiecezji. Nasza parafia będzie co roku dniem stacyjnym w piątek po Popielcu. Bóg zapłać wszystkim, którzy cały dzień nawiedzali kościół adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz uczestniczyli w nabożeństwach tego dnia.

4.     Tegoroczne rekolekcje wielkopostne już w tym tygodniu: 15-17 marca. Proszę o modlitwę w intencji dobrego przeżycia tych rekolekcji.

5.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30 a Droga Krzyżowa w piątki o 17:30.

6.     Taca z poprzedniej niedzieli wyniosła 662 zł., z tego 246,10 na potrzeby Archidiecezji Warmińskiej i 468,34 zł na Seminarium. Taca ze Środy Popielcowej wyniosła 647,50 zł.

7.     Dziękuję rodzinom, które sprzątały nas kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Akacjowa blok nr 3 mieszkania 1,6,8,9.

8.     Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego. W najnowszym numerze pierwszy odcinek wielkopostnego cyklu pod hasłem „Droga krzyża. Wchodzę” – o naśladowaniu Jezusa w godzeniu się z wolą Bożą oraz przeżywaniu osamotnienia w cierpieniu. PONADTO W „GOŚCIU”: O sensie umartwienia i pokuty oraz o tym, dlaczego nie należy spełniać wszystkich zachcianek. Polecam także „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

9.  W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy naszą parafiankę ś+p Wiesławę Hemmerling. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu.

3 marca 2019 r. – VIII niedziela zwykła

1.     W tym tygodniu Msze św.:         
niedziela   8:00   † ks. Tadeusz Bugaj  
                10:00   † Ryszard Ćwiek 29 rocz.     
                18:00   † Roman Zadroga     
Taca na potrzeby Archidiecezji Warmińskiej i na Seminarium Duchowne w Olsztynie.                
poniedziałek 18:00 o Boże błog. dla Heleny z okazji imienin oraz w int. Bogusława z okazji urodzin
Środa Popielcowa        
               
10:00   za parafian              
         18:00              
czwartek  10:00 pogrzebowa † Wiesława Hemmerling
piątek       18:00              
sobota      18:00                          
niedziela   8:00   † Apolonia, Bernard   
                 10:00   zbiorowa        
                            † Józef Topa 14 rocz.
                            † Leszek Mila (od kolegi Czesława)  
                 18:00   † Władysława Wiktorowicz 30 rocz.  
Taca na potrzeby parafii.
Puszka na misje „Ad gentes”.

2.     We Środę Popielcową rozpoczniemy Wieki Post. Msze św. z posypaniem głów popiołem o 10:00 i o 18:00. Wszystkich katolików tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy). Prawem o wstrzemięźliwości są związani katolicy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Nie istnieje natomiast obowiązek uczestniczenia w dzisiejszej Mszy świętej. Mimo to zachęcamy do wzięcia w niej udziału. Od Środy Popielcowej będzie możliwość składania ofiar do skarbony na Jałmużnę Postną. W tym roku Caritas gromadzi środki na budowę hospicjum dla dzieci w Olsztynie.

3.     Jak słyszeliśmy w kazaniu w najbliższy piątek nasz kościół będzie kolejnym kościołem stacyjnym Archidiecezji Warmińskiej.  Z tego względu program tego dnia będzie szczególny:        
od 8:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi   
o 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i droga krzyżowa      
o 17:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym      
o 18:00 Msza  św.          
Serdecznie zapraszam do udziału według możliwości.

4.     Tegoroczne rekolekcje wielkopostne poprowadzi w naszej parafii o. Grzegorz Lachowicz CSsR z Braniewa w dniach 15-17 marca. Proszę o modlitwę w intencji dobrego przeżycia tych rekolekcji.

5.     Dziś rozpoczyna się tydzień modlitwy o trzeźwość naszego narodu. W tym roku szczególnie chcemy modlić się o trzeźwość naszej młodzieży.

6.     Gorzkie Żale w niedzielę o 17:30.

7.     Taca z poprzedniej niedzieli na potrzeby parafii wyniosła 639,03 zł.

8.     Uwaga wszyscy przygotowujący się do sakramentu małżeństwa. Już od najbliższej soboty o 18:45 rozpoczyna się kurs przedmałżeński w sali parafii św. Anny w Barczewie. Chętnych zachęcam do skorzystania z tej okazji.

9.  Dziękuję rodzinom, które sprzątały nas kościół w ubiegłym tygodniu. O sprzątanie kościoła w tym tygodniu proszę rodziny z Łęgajn, ul. Olsztyńska 54/1, 57/2.

10.  Zachęcam do nabywania i czytania czasopism katolickich. Polecam najnowszy numer Gościa Niedzielnego. Polecam także „Mały Gość niedzielny” dla dzieci i dwumiesięcznik dla młodzieży i dorosłych „Miłujcie się!”.

Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Archidiecezji Warmińskiej

Począwszy od Wielkiego Postu 2019 roku w archidiecezji warmińskiej będą się odbywać wielkopostne liturgie stacyjne. Jest to nawiązanie do starożytnej tradycji rzymskiej, która polega na podjęciu 40-dniowej praktyki nawiedzania poszczególnych, wyznaczonych do tego celu kościołów, w których trwać będzie całodzienna modlitwa, prowadzona według specjalnego, wspólnego dla wszystkich schematu. Tradycja rzymska kościołów stacyjnych zrodziła się na przełomie IV i V wieku i trwała do okresu tzw. niewoli awiniońskiej (XIV. wiek). Została wznowiona w wieku XX.